Утре започват решителни политически преговори относно Директивата на ЕС за комплексна проверка на корпоративната устойчивост
Във връзка с намеренията за въвеждане на Директивата за корпоративната устойчивост и надлежната проверка, генералният директор на BusinessEurope Маркус Дж. Байрер заяви:
„Все още сме далеч от работещите и ясни правила, от които предприятията в ЕС се нуждаят, за да прилагат правилно надлежната проверка в своите вериги за стойност, оставяйки компаниите между чука и наковалнята.
След като рисковете бъдат идентифицирани, компаниите ще бъдат задължени да прекратят договори с партньори във веригите за стойност, което се отклонява от принципите на ООН и ще бъде вредно за местните общности в трети страни.
Решението да се състави списък с разумни изключения очевидно би било за предпочитане. Нивото на детайлност на информацията, която европейските компании ще трябва да изискват от своите доставчици, не е ясно. Това задължение може да противоречи на съществуващото законодателство в някои трети страни, като Китай. Компаниите могат да бъдат обект на санкции и, евентуално – наказателна отговорност, когато извършват надлежна проверка там. В резултат на това, много предприятия ще бъдат принудени да се оттеглят от тези ключови пазари. Това би застрашило не само нашата конкурентоспособност, но и способността на Европа да има достъп до критични материали за нашия зелен преход и да отговори на опасенията за сигурността.
Както е сега, ЕС ще завърши с 27, а не с една рамка за надлежна проверка, оставяйки компаниите и властите да гадаят кои правила ще се прилагат във всяка ситуация.“
BusinessEurope призовава законодателите на ЕС за:
- Гарантиране, че правилата са работещи, по-хармонизирани и надлежната проверка се извършва с помощта на основан на риска подход, следвайки широко приети международни стандарти;
- Избягване превръщането на ЕС в център за масови съдебни спорове с неясни разпоредби за отговорност и неограничени правомощия за водене на съдебни спорове;
- Ненамеса непропорционално в основния принцип на свободно предприемачество, например чрез планове за климата или политики за възнаграждения на микро-управляващи компании;
- Гарантиране, че отговорността се задейства от действията на компаниите, а не от действията на други, и санкциите трябва да бъдат пропорционални.
Европейският бизнес продължава да говори с един глас по това предложение, като издаде ключови препоръки, които са от съществено значение в тази решаваща фаза от процеса.