Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

ЕИСК ще одобри становище за т.нар. сухопътен Шенген за България и Румъния

04/12/2024

Европейският икономически и социален комитет (EESC) предстои да одобри становище за въздействието върху Европейския единен пазар на оставането на България и Румъния извън Шенген. Това ще стане на пленарна сесия на EESC, 4 декември 2024 г., в Брюксел. Докладчик по становището е зам.-председателят на БСК Мария Минчева, която е член на Група Работодатели в ЕИСК.

Становището беше одобрено на 7 ноември от Секция „Единен пазар, производство и потребление“ (INT)  на EESC, а основната му препоръка към Съвета на ЕС е да бъде определена конкретна дата за премахване на сухопътния граничен контрол между България и Румъния и останалите държави-членки на ЕС.

Становището на ЕИСК се фокусира върху икономическите измерения на Шенген върху Вътрешния пазар на ЕС, пропуснатите ползи и преките загуби, свързани с продължаващия контрол на сухопътните граници за България и Румъния, което води до ограничения в търговията и туризма, намалена конкурентоспособност и увеличени разходи за бизнеса, политически и социални разходи и отрицателно въздействие върху околната среда. Документът очертава ясно негативното въздействие върху бизнеса, работещите и потребителите, както и върху инвестиционния климат в България и Румъния, които още от 2011 г. покриват всички критерии за пълно отпадане на граничния контрол – по въздух, вода и суша.

Според ЕИСК, решението за запазване на сухопътния граничен контрол между България и Румъния и другите държави-членки на ЕС води до значителни разходи и създава де факто допълнителна бариера, която пречи на компаниите да се възползват в пълна степен от предимствата на единния пазар. „Като предприеме активни стъпки към пълната интеграция на България и Румъния в Шенгенското пространство, ЕС може да засили вътрешното си сближаване, да повиши конкурентоспособността си и да отстоява основните принципи на свободно движение и солидарност, които са в основата на европейския проект“, се казва в становището.

***

Пленарната сесия на ЕИСК може да бъде наблюдавана онлайн ТУК.

Details

Date:
04/12/2024