Роля: Консултативен орган, представляващ организациите на работодатели и работници и други групи по интереси
Председател: Криста Швенг
Членове: 329 от всички държави
от ЕС
Основан: 1957 г.
Седалище: Брюксел (Белгия)
Уебсайт:
www.eesc.europa.eu
Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) е консултативен орган на ЕС, в който влизат представители на организации на работниците и работодателите и на други групи.
ЕИСК представя становища по свързани с ЕС въпроси пред Европейската комисия, Съвета на ЕС и Европейския парламент, като по този начин действа като мост между вземащите решения институции на ЕС и гражданите на Съюза. ЕИСК дава възможност на групите по интереси да изказват официални становища по законодателни предложения на ЕС.
Основните задачи на ЕИСК са:
- да гарантира, че политиките и правото на ЕС са съобразени с икономическите и социални условия, като се търси консенсус, който е от обща полза;
- да насърчава ЕС на участието, като дава на организациите на работниците и работодателите и на други заинтересовани групи възможност да изразяват мнението си и като гарантира провеждането на диалог между тях;
- да популяризира ценностите на европейската интеграция и да отстоява каузата на демокрацията на участието и на организациите на гражданското общество.
Членовете на ЕИСК представляват многообразието на организациите на гражданското общество в Европа, включително бизнеса, профсъюзите и други групи, защитаващи определени интереси. Те се номинират от националните правителства и се назначават от Съвета на ЕС за подлежащ на подновяване 5-годишен срок. Броят на членовете по страни зависи от населението на страната.
България участва в работата на съвета с 12 свои представители, между които е и зам.-председателят на БСК Мария Минчева.
Членовете работят за ЕС независимо от правителствата на своите страни. Те заседават 9 пъти в годината. Становищата се приемат чрез гласуване с обикновено мнозинство. Заседанията се подготвят от специализираните секции на ЕИСК и Консултативната комисия по индустриални промени. Специализираните мозъчни тръстове на ЕИСК (известни като „ обсерватории“) и Координационният комитет за стратегията „Европа 2020“ следят напредъка в изпълнението на стратегиите на ЕС.
ЕИСК избира председател и двама заместник-председатели за срок от 2,5 години.
Членовете на комитета принадлежат към една от следните 3 групи:
- работодатели,
- работници,
- други групи по интереси (например, земеделски стопани, потребители)